2018 Mesa Music Festival Lineup

Thursday, November 8th

 

Mesa Sessions Stage at The Castle – 18 W Main St. – Mesa Music Festival Welcoming Party
7:15 – 7:45pm – David Otto – Sydney, NSW
8:00 – 8:30pm – Loryn – Mesa, AZ
8:45 – 9:15pm – Sharkk Heartt – Tucson, AZ
9:30 – 10:00pm – Danielle Durack – Scottsdale, AZ
10:15 – 11:15pm – MALU – San Diego, CA

Interchange Audio Room at The Galleria – 29 W Main St 
6:00 – 6:30pm – TBA
6:50 – 7:20pm – TBA
7:40 – 8:10pm – Wanderer – Tempe, AZ
8:30 – 9:00pm – Alistair – Phoenix, AZ
9:20 – 9:50pm – DS1! – Phoenix, AZ

 

Friday, November 9th

 

MMF Music Symposium – 263 N Center St., Building A
Superstition Room North
1:00pm – Jim Colletti – The Listening Room Phoenix
2:00pm – Mike Annuzzi – MusicAccelerator.com
3:00pm – Ross Ojeda – Notable Artists, A&M Records
4:00pm – Geordie Gillespie – Unleashed Music, Sony, Disney, Virgin

Superstition Room  South
1:30pm – Carmen Sclafani – Wiser Time Music
2:30pm – Ed Masley – Music Editor, Arizona Republic
3:30pm – Alex Gilbert – Artery Global
4:30pm – Joel Feinberg – Publishing, De Wolfe Music USA

Apache Room
1:00 – 5:00pm – One-on-One Mentoring Sessions

Mesa Ampitheatre – 263 N Center St. 
6:00pm – Behind the Photos with Bob Gruen 
7:00pm – Keynote Address with Henry Rollins

Roush Performance & Ship Guitars Stage – 1 E Main St.
6:00 – 6:30pm – Future Exes – Tempe, AZ
6:50 – 7:20pm – We Came In Last – Mesa, AZ
7:40 – 8:10pm – Tubefreeks – Baltimore, MD
8:30 – 9:00pm – The Mayan Factor – Baltimore, MD
9:20 – 9:50pm – Christopher Shayne – Phoenix, AZ

Interchange Audio Room at The Galleria – 29 W Main St. 
6:30 – 7:00pm – Nikki Hayes – Gilbert, AZ
7:30 – 8:00pm – LUAU – Phoenix, AZ
8:30 – 9:00pm – Autopilot – Saskatoon, SK
9:30 – 10:00pm – Almost Awake – Las Vegas, NV
10:20 – 10:50pm – Teammate Markus – Mesa, AZ
11:10 – 11:40pm – Dallas Wayde – Salt Lake City, UT

KWSS Stage at The Galleria – 29 W Main St. 
6:00 – 630pm – Emily Grieve – Phoenix, AZ
7:00 – 7:30pm – Sophie Dorsten – Gilbert, AZ
8:00 – 8:30pm – Ben Anderson – Phoenix, AZ
9:00 – 9:30pm – Dawson Rutledge – Cranbrook, BC

Mesa Sessions Stage at The Castle – 18 W Main St. 
6:00 – 6:30pm – Insomniacs – Phoenix, AZ
6:50 – 7:20pm – Dizzy Mavis – Avondale, AZ
7:40 – 8:10pm – Bella Renee – Tempe, AZ
8:30 – 9:00pm – Funeral Students – Waretown, AZ
9:20 – 9:50pm – The August Reverie – Phoenix, Z
10:10 – 10:40pm – Revel in Romance – Atlanta, GA 
11:00 – 11:30pm – Isiah Haji – Tucson, AZ

Desert Eagle Brewing Company – 150 W  Main St. 
6:30 – 7:00pm – The Blue Goats – Forest Hills, AZ
7:30 – 8:00pm – David Otto – Sydney, NSW
8:30 – 9:00pm – Slap Daddy – Mesa, AZ
9:30 – 10:00pm – Christina LaRocca – Los Angeles, CA
10:30 – 11:00pm – Indogen – Phoenix, AZ

Jarrod’s Coffee, Tea & Gallery – 154 W Main St. 
6:00 – 6:30pm – Tess Cameron – Bay Head, NJ
7:00 – 7:30pm –  Jacob Jimenez – Tempe, AZ
8:00 – 8:30pm – Shane Zen – Morristown, NJ
9:00 – 9:30pm – Ike Ramalho – Scottsdale, AZ
10:00 – 10:30pm – Joshua Branson – New Jersey

Queen’s Pizzeria – 127 W main St. 
6:00 – 6:30pm –  Snailmate – Phoenix, AZ
6:50 – 7:20pm – Finite Fiction – Sierra Vista, AZ
7:40 – 8:10pm – Andrea Flanagan – Lakeside, AZ
8:30 – 9:00pm – the Scorched – Mesa, AZ
9:20 – 9:50pm – Troubleman – Newark, NJ
10:10 – 10:40pm – Mellow Psychedelic Culture – Mesa, AZ
11:00 – 11:30pm – Absurd Tones – Los Angeles, CA

Smitholator Cookie Shop – 124 W Main St. 
6:00 – 6:30pm – Sammi Martinez – Chandler, AZ
6:45 – 7:15pm – Katy Nichole Litwiller – Mesa, AZ
7:30 – 8:00pm – Bernie Lezotte – Tempe, AZ
8:15 – 8:45pm – Emily Grieve – Phoenix, AZ
9:00 – 9:30pm – Janelle Loes – Phoenix, AZ

Oro Brewing Company – 210 W Main St. 
6:00 – 6:30pm – Scott Bomberg – Scottsdale, AZ
6:45 – 7:15pm – Phoebe Marlowe – Phoenix, AZ
7:30 – 8:00pm – April Anne – Mesa, AZ
8:15 – 8:45pm – Maddox Hallums – Phoenix, AZ
9:00 – 9:30pm – The Happy Yams – Mesa, AZ

Phoenix Motor Leathers – 128 W Main St. 
6:00 – 6:30pm – Lisa Oorlog – Mesa, AZ
6:45 – 7:15pm – W8sted Potential – Bellefontaine, OH 
7:30 – 8:00pm – Michael D’Angelo – New Jersey
8:15 – 8:45pm – Chris Gagnon – Hesperia, AZ
9:00 – 9:30pm – Paul Alaniz – Gilbert, AZ

Milano’s Warehouse – 30 W Main St.
6:00 – 6:30pm – All Rights Reserved – Mesa, AZ
6:50 – 7:20pm – Promise to Myself – Phoenix, AZ
7:40 – 8:10pm – Reliance – Prescott, AZ
8:30 – 9:00pm – Endless Muse – Tempe, AZ

Muso.AI Stage – 155 W Main St. 
6:00 – 6:30pm – Usagi – Mesa, AZ
6:50 – 7:20pm – Lost Static – Mesa, AZ
7:40 – 8:10pm – In Lessons – Tucson, AZ
8:30 – 9:00pm – exit.dream – Tucson, AZ
9:20 – 9:50pm – Ascent – Lake Forest, CA
10:10 – 10:40pm – Gila Byte – Tucson, AZ
11:00 – 11:30pm – A Great Disgrace – Sonora, Mexico
11:50 – 12:20am – In Memory Of – Mesa, AZ

College Bound Stage – 120 W Main St. 
6:00 – 6:30pm – The Headsmen – Gilbert, AZ
6:50 – 7:20pm – Jacob St. Aubin – Los Angeles, CA
7:40 – 8:10pm – Seanloui – Mesa, AZ
8:30 – 9:00pm – Blooming Fire – Los Angeles, CA
9:20 – 9:50pm – Kharachi – Phoenix, AZ

 

Saturday November 10th

 

MMF Main Stage – S MacDonald & Main St. 
12:00 – 12:30pm – States & Capitals – Los Angeles, CA
12:50 – 1:20pm – Troubleman – Newark, NJ
1:40 – 2:10pm – Stereo Rex – Phoenix, AZ
2:30 – 3:00pm – This Modern – Mesa, AZ
3:20 – 3:50pm – Dawson Rutledge – Cranbrook, BC
4:10 – 4:40pm – Tubefreeks – Baltimore, MD
5:00 – 5:30pm – The Mayan Factor – Baltimore, MD
5:50 – 6:20pm – Revel in Romance – Atlanta, GA
6:40 – 7:10pm – Sunday at Noon – Phoenix, AZ
7:30 – 8:00pm – Dallas Wayde – Salt Lake City, UT
8:30 – 9:45pm – Dreamers – Los Angeles, CA

Roush Performance & Ship Guitars Stage – 1 E Main St. 
12:00 – 12:30pm – Bella Renee – Tempe, AZ
12:50 – 1:20pm – Brayden – Gilbert, AZ
1:40 – 2:10pm – Shaun Peace Band – Richmond, VA
2:30 – 3:00pm – Sammy Maximin – Tempe, AZ
3:20 – 3:50pm – Michelle Moyer – Mesa, AZ
4:10 – 4:40pm – Madison Roe – Kauai, H
5:00 – 5:30pm – Rival Alaska – Coachella, CA
6:15 – 6:45pm – Jennie Johnson – Glendale, AZ
7:05 – 7:35pm – Angelina Alexon – Las Vegas, NV 
7:55 – 8:25pm – Autopilot – Saskatoon, SK
8:45 – 9:15pm – HEЯITAGE – Los Angeles, CA 
9:35 – 10:05pm – David Otto – Sydney, NSW

Interchange Audio Room at The Galleria – 29 W Main St. 
12:30 – 1:00pm – SLEEPWAR – Phoenix, AZ
1:30 – 2:00pm – The Brightside – Phoenix, AZ
2:30 – 3:00pm – Vermillion Road – Denver Colorado 
3:30 – 4:00pm – People Who Could Fly – Phoenix, AZ
4:30 – 5:00pm – Ships Have Sailed – Los Angeles, CA
5:30 – 6:00pm –  Olio – Los Angeles, CA
6:30 – 7:00pm – Chase the Comet – Los Angeles, CA
7:30 – 8:00pm – New Chums – Phoenix, AZ
8:30 – 9:00pm – Vox Eagle – Evergreen, CO

KWSS Stage at The Galleria – 29 W Main St. 
12:00 – 12:30pm – The Frequency Principle – Phoenix, AZ
1:00 – 1:30pm – Talia Roya – Phoenix, AZ
2:00 – 2:30pm – Sydney Sprague – Austin, TX
3:00 – 3:30pm – A Girl Named Scot – Phoenix, AZ
4:00 – 4:30pm – JAM NOW! – Phoenix, AZ
5:00 – 5:30pm – Kevin Michael Prier – Tempe, AZ
6:00 – 6:30pm – Travis Kenny of The Glides – Phoenix, AZ
7:00 – 7:30pm – Manic Monkeys – Tempe, AZ 
8:00 – 8:30pm – Zairah – Phoenix, AZ

Mesa Sessions Stage at The Castle – 18 W Main St. 
1:30 – 2:10pm –Tracing Faces – Mesa, AZ
2:30 – 3:00pm – This is Decibel – New York, NY
3:20 – 3:50pm – Michael & The Pentecost – Phoenix, AZ
4:10 – 4:40pm – While She Waits – Surprise, AZ
5:00 – 5:30pm – Koldwun Freeze – Tempe, AZ
5:50 – 6:20pm – From Zero 2 Hero – Rancho Cucamonga, CA
6:40 – 7:10pm – SLEEPWAR – Phoenix, AZ
7:30 – 8:00pm – Insomniacs – Phoenix, AZ
8:20 – 8:50pm – Maybe by Fall – Phoenix, AZ
9:10 – 9:40pm – Aunt B – Tempe, AZ
10:00 – 10:30pm – Troubleman – Newark, NJ
10:50 – 11:30pm – The Kraken Music – Las Vegas, NV 
11:45 – 12:45am – Raiden Integra – Phoenix, AZ

Muso.AI Stage – 155 W Main St. 
12:00 – 12:30pm – DogBrain – Albuquerque, NM
12:50 – 1:20pm – The Beast of Bailey Downs – Mesa, AZ
1:40 – 2:10pm – Slap Daddy – Mesa, AZ
2:30 – 3:00pm – LDYKLR – Hollywood, CA
3:20 – 3:50pm – Minutes to Midnight – Tucson, AZ
4:10 – 4:40pm – Almost Awake – Las Vegas, NV
5:00 – 5:30pm – ICELUS – Mesa, AZ
5:50 – 6:20pm –Back Alley Pep Rally – Dayton, OH
6:40 – 7:10pm – Malo De Dentro – Phoenix, AZ
7:30 – 8:00pm – QUOR – San Diego, CA
8:20 – 8:50pm – Pyrotechnica – Tucson, AZ
9:10 – 9:40pm – Devil Lies Down – Mesa, AZ
10:00 – 10:30pm – Dianthus – Los Angeles, CA
10:50 – 11:20pm – Dawn of the Rising – Chandler, AZ

Queen’s Pizzeria – 127 W Main St. 
12:00 – 12:30pm – Weak Made Strong – Whittier, CA
12:50 – 1:20pm – The Joeys – Scottsdale, AZ
1:40 – 2:10pm – House of Noise – Scottsdale, AZ
2:30 – 3:00pm – Ori Kawa & The Entals – Phoenix, AZ
3:20 – 3:50pm – Indigenous Robot – Denver, CO
4:10 – 4:40pm – We Revolt – Phoenix, AZ
5:00 – 5:30pm – Funeral Students – Waretown, NJ
5:50 – 6:20pm – Courtesy Call – Mesa, AZ
6:40 – 7:10pm – Voodoo Boogaloo – Canyon Lake, TX
7:30 – 8:00pm – A Liar Like You – Tucson, AZ
8:20 – 8:50pm – The Wilders – Gilbert, AZ
9:10 – 9:40pm – The Brightside – Phoenix, AZ
10:00 – 10:30pm – Rival Alaska – Coachella, CA
10:50 – 11:20pm – Nove Mese – Arizona

College Bound Stage – 120 W Main St. 
12:00 – 12:30pm – Revelry – Santa Clarita, CA
12:50 – 1:20pm – Deuandra – Scottsdale, AZ
1:40 – 2:10pm – Whitney Jones – Phoenix, AZ 
2:30 – 3:00pm – Vanilla Sugar – Houston, TX
3:20 – 3:50pm – Devin Kennedy – Los Angeles, CA
4:10 – 4:40pm – The Paris Accord – Tucson, AZ
5:00 – 5:30pm – Vox Eagle – Evergreen, CO
5:50 – 6:20pm – Mt. Mural – Gilbert, AZ
6:40 – 7:10pm – LDYKLR – Hollywood, CA
7:30 – 8:00pm – The Sound Bombers – Phoenix, AZ

Milano’s Warehouse – 30 W Main St. 
12:00 – 12:30pm – Melissa Rios – Albuquerque, NM
12:50 – 1:20pm – On Opening Night – Gilbert, AZ
1:40 – 2:10pm – Space Marble – Tempe, AZ
2:30 – 3:00pm – Fourbanger – Mesa, AZ
3:20 – 3:50pm – Courtesy Call – Mesa, AZ
4:10 – 4:40pm – Maybe by Fall – Phoenix, AZ
5:00 – 5:30pm – Not This Day – Aromas, CA
5:50 – 6:20pm – Moxytones – Mesa, AZ
6:40 – 7:10pm – Hurt and the Heartbeat – Los Angeles, CA
7:30 – 8:00pm – Divided Minds – Phoenix, AZ

Desert Eagle Brewing Company – 150 W Main St. 
12:30 – 1:00pm – Doom Lagoon – Omaha, NE
1:30 – 2:00pm – Ascent – Lake Forest, CA
2:30 – 3:00pm – The Magnificent Daydrinkers – Flagstaff, AZ
3:30 – 4:00pm – Joshua Branson – New Jersey
4:30 – 5:00pm – In Lessons – Tucson, AZ
5:30 – 6:00pm – Shaun Peace Band – Richmond, VA
6:30 – 7:00pm – Wicked Sister – Phoenix, AZ
7:30 – 8:00pm – Vanilla Sugar – Houston, TX
8:30 – 9:00pm – BOYCOTT! – Tempe, AZ
9:30 – 10:00pm – Not This Day – Aromas, CA
10:30 – 11:00pm – Vic Tims & The Kentucky Rifles – Phoenix, AZ

Jarrod’s Coffee, Tea & Gallery – 154 W Main St. 
1:00 – 1:30pm – Travis Kenny of The Glides – Phoenix, AZ
2:00 – 2:30pm – Ryan Stark – Mesa, AZ
3:00 – 3:30pm – Shane Zen – Morristown, NJ
4:00 – 4:30pm – Randi E. Baker – Glendale, AZ
5:00 – 5:30pm – A Man Called Ed – Phoenix, AZ
6:00 – 6:30pm – Shotgun Pearl – Mesa, AZ
7:00 – 7:30pm – Carmen of Wiser Time – Asbury Park, NJ
8:00 – 8:30pm – Annette Conlon – Culver City, CA
9:00 – 9:30pm – Jerry Boonstra – Nashville, TN

bel.Sonique Guitars Stage – 63 W Main St. 
12:45 – 1:15pm – Rival Alaska – Coachella, CA
1:30 – 2:00pm – Izzy Mahoubi – Phoenix, AZ 
2:15 – 2:45pm – Wes Urbaniak – Huntley, MT
3:00 – 3:30pm – Leah Janay – San Tan Valley, AZ 
3:45 – 4:15pm – Annette Conlon – Culver City, CA 
4:30 – 5:00pm – April Anne – Mesa, AZ 
5:15 – 5:45pm – Brayden – Gilbert, AZ 
6:00 – 6:30pm – Madison Roe – Kauai, HI
6:45 – 7:15pm – Rhythm Rampage – Phoenix, AZ 
7:30 – 8:00pm – Rob Walk – Phoenix, AZ

Smitholator Cookie Shop – 124 W Main St. 
12:45 – 1:15pm – Layden & The Lion – Lafayette, LA 
1:30 – 2:00pm – Katy Nichole Litwiller – Mesa, AZ
2:15 – 2:45pm –  Madilyn Mei – Phoenix, AZ
3:00 – 3:30pm –  Tess Cameron – New Jersey
3:45 – 4:15pm –  Sammi Martinez – Chandler, AZ
4:30 – 5:00pm – Jacob Jimenez – Tempe, AZ
5:15 – 5:45pm –  Lois Zozobrado – Chandler, AZ
6:00 – 6:30pm – Loryn – Mesa, AZ
6:45 – 7:15pm –  Breaking Bones – Gilbert, AZ
7:30 – 8:00pm –  Christie Huff – Los Angeles, CA

Phoenix Motor Leathers – 128 W Main St. 
12:45 – 1:15pm –  Mike Lynch – Mesa, AZ
1:30 – 2:00pm –  Mike Annuzzi – Redwood City, CA
2:15 – 2:45pm –  A Man Called Ed – Phoenix, AZ
3:00 – 3:30pm –  Jerry Boonstra – Nashville, TN
3:45 – 4:15pm –  Henry Thompson – Scottsdale, AZ
4:30 – 5:00pm –  Chad Rubin – Scottsdale, AZ 
5:15 – 5:45pm –  Harvey J. House – Phoenix, AZ
6:00 – 6:30pm –  Wes Urbaniak – Huntley, MT
6:45 – 7:15pm –  Pat Beary – Prescott, AZ
7:30 – 8:00pm –  Wes Sp8  – Seattle, WA

Cider Corps – 31 S Robson
Outdoor Stage
6:30 – 7:00pm – Indigenous Robot – Denver, CO 
7:15 – 7:45pm – Miss Olivia & The Interlopers – Tucson, AZ  
8:00 – 8;30pm – The Borrowers – Lake Havasu, AZ
8:45 – 9:15pm –Tarah Who? – Los Angeles, CA 
9:30 – 10:00pm – Black Mountain Project – Surprise, AZ
10:15 – 10:45pm –The Deadbeat Cousins – Mesa, AZ

Oro Brewing Company – 210 W Main St. 
12:45 – 1:15pm – Lilli Lewis – New Orleans, LA
1:30 – 2:00pm – Henry Thompson – Scottsdale, AZ
2:15 – 2:45pm – Bernie Lezotte – Tempe, AZ
3:00 – 3:30pm – Michael D’Angelo – New Jersey
3:45 – 4:15pm –  Ryan Biter – Flagstaff, AZ
4:30 – 5:00pm –  Blake Hassebrock – San Francisco, CA
5:15 – 5:45pm –  Scott Bomberg – Gilbert, AZ
6:00 – 6:30pm –  Mike Annuzzi – Redwood City, CA
6:45 – 7:15pm – Blooming Fire – Los Angeles, CA
7:30 – 8:00pm – W8sted Potential – Bellefontaine, OH 
8:15 – 8:45pm – Chad Gregory – Chandler, AZ
9:00 – 9:30pm – Jordan Pittman – Mesa, AZ

Milano’s Alley Busking Stage – 24 W Main St. 
 12:00 – 12:30pm – TBA
12:45 – 1:15pm – LDYKLR – Hollywood, CA
1:30 – 2:00pm – TBA
2:15 – 2:45pm – TBA
3:00 – 3:30pm – Tarah Who? – Los Angeles, CA
3:45 – 4:15pm – W8sted Potential – Bellefontaine, OH 
4:30 – 5:00pm – Blooming Fire – Los Angeles, CA
5:15 – 5:45pm – Tracing Faces – Mesa, AZ
6:00 – 6:30pm – Henry Thompson – Scottsdale, AZ
6:45 – 7:15pm – Sammi Martinez – Chandler, AZ 
7:30 – 8:00pm – All Rights Reserved – Mesa, AZ